WYNIKI SPRAWDZIANU PO KL VI:  I MIEJSCE W GMINIE W 2015r


 Zapraszamy do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej!

W ramach działań profilaktycznych i edukacyjnych z zakresu zasad zdrowego odżywiania oraz propagowania zdrowego stylu życia 26 lutego 2019r. w naszej szkole odbyła się prelekcja dietetyka Naturhouse pt. „Magia odżywiania”. W zajęciach udział wzięli uczniowie klas VI-VIII.
Podczas prelekcji uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania, jak: regularność spożywania posiłków, znaczenie śniadania w codziennej diecie, przyrządzanie posiłków zgodnie z zasadami piramidy żywności. Pani dietetyk uświadomiła również młodzieży jaką ilość cukru powinniśmy spożywać w ciągu dnia i jaką ilość tego składnika zawierają konkretne produkty, po które sięgamy codziennie. Prowadząca podjęła temat spożywania napojów energetycznych przez osoby nastoletnie-  omówiła skład przykładowych produktów z tej grupy, przedstawiła skutki, jakie zawarte w tych napojach substancje mogą mieć dla naszego organizmu i zdrowia. Wyjaśniła także, dlaczego są to produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego i w jakich sytuacjach osoby dorosłe mogą po nie sięgać.

Kolejnym poruszonym tematem były zagrożenia wynikające ze spożywania nadmiernej ilości cukru- Pani dietetyk zwróciła uwagę uczniów na kilka konsekwencji nadmiernego spożywania słodyczy. Wśród nich pojawiły się: duża kaloryczność w niewielkiej porcji, szkodliwe substancje zawarte w słodyczach, nawrót głodu w krótkim czasie (co może prowadzić do otyłości) oraz fakt, iż spożywanie cukrów prostych może prowadzić do rozwoju próchnicy.
Prowadząca podała kilka zalecanych przez dietetyków sposobów, jak poradzić sobie z brakiem energii i uczuciem zmęczenia w ciągu dnia, jak np.: regularne spożywanie posiłków, częste nawadnianie organizmu, regularny sen, wybieranie nieprzetworzonej żywności, unikanie słodyczy i słodkich napojów, zastąpienie kawy zieloną herbatą, codzienna aktywność fizyczna. Uczniowie poznali także aplikacje przydatne w prowadzeniu zdrowego stylu życia.
Prelekcja podsumowana została wspólną dyskusją oraz wręczeniem upominków uczniom i nauczycielom.

image001

image002

image003